Motivace

POJETÍ

Motivace je jedním ze zcela rozhodujících faktorů, které mají vliv na úspěch či neúspěch jazykového studia. Správná motivace umožní překonat krizové stavy a situace. Bohužel právě tato náležitost bývá velmi často podceňována. Při zahájení studia si je zpravidla každý jistý tím, že se chce rozhodně daný jazyk tak moc naučit, že už ho nikdo a nic nemůže zastavit. A přesto, nebo možná právě proto, je nedostatečná motivace nejčastějším skutečným důvodem ukončení nebo "přerušení" studia.

PRAVIDLA

1) Počítejte s tím, že přijdou krize

Frustrace a chuť okamžitě ukončit studium pravděpodobně přijdou. Rizikové jsou zejména okamžiky, kdy se objeví trhliny na zdánlivě zvládnuté látce a budete mít pocit, že se opět vracíte o měsíce zpátky. To je však zcela normální a pokud o tom víte dopředu, nemělo by to na nás mít katastrofické následky.

2) Uvědomte si, co získáte zvládnutím cizího jazyka

Asi nejdůležitější součástí pro naší motivaci je sada velmi dobrých důvodů, kvůli kterým se vydáváte na dlouhou cestu. Mezi tyto důvody může patřit cokoli od ekonomických záležitostí až po erotické představy.

3) Získejte informace o přínosu jazykových dovedností

Sežeňte si další informace k cizímu jazyku. Zajímavé může být třeba, kde všude se jazykem dá domluvit, nebo kolik je rodilých a nerodilých mluvčí v daném jazyce.

4) Plánujte a evidujte si své výsledky

Vytvořte si jednoduchý konkrétní plán, ve kterém si stanovíte cíle a způsoby, jak cílů dosáhnout, rozsah a intenzitu domácí přípravy apod. Následně budete lépe schopni kontrolovat plnění původních závazků.

5) Odměňujte se (a trestejte)

Sestavte si a průběžně vylaďujte seznam odměn a / nebo trestů, které na vás fungují. Nemá smysl uvádět konkrétní metodiku, protože asi sami nejlépe víte, co na vás zabírá.

6) Nevěřte, že je lepší přerušit

Téměř vždy je lepší pokračovat v jakémkoli studiu než s rukama v klíně čekat na zahájení nového kurzu.

7) Hledejte příležitosti pro využití získaných znalostí

Snažte se nasadit získané dovednosti od samého začátku studia. Uvědomit si skutečný přínos na vlastní kůži znamená nejlépe vědět, proč chci (musím) jazyk studovat.

TIPY A TRIKY

Pro případ krize si připravte scénář, jehož součástí bude ochranná lhůta, po kterou budete setrvávat v započatém studiu, i když budete pevně přesvědčeni, že k ničemu nevede.

V okamžiku počáteční euforie si sepiště všechny své důvody a motivační faktory, které vás vedly k zahájení studia a uschovejte tento dokument, tak abyste ho našli v případě krize.